www.jdemenaryby.cz

Ryby na Třeboňsku

Ryby v třeboňských rybnících

Nejznámější rybou třeboňských rybníků je bezesporu Třeboňský kapr. Chov kapra má na Třeboňsku tradici sahající až do 14. století, kdy zde byly zakládány první rybníky. Označení kapr třeboňský původně označovalo plemeno kapra obecného vyšlechtěného v druhé polovině 19. století právě na třeboňském panství. Dnes je značka Třeboňský kapr chápána jako označení původu, které bylo uznáno i ze strany Evropské unie, když v roce 2007 bylo schváleno Evropskou komisí Chráněné zeměpisné označení Třeboňský kapr.

Doplňkové druhy ryb

K doplňkovým rybám, které jsou chovány v třeboňských rybnících, patří především lín obecný, štika becná , sumec velký či candát obecný. V průběhu dvacátého století se rozšířil chov býložravých ryb jako je amur bílý či tolstolobik bílý. S těmito druhy ryb se běžně setkáte také v rybnících, které jsou určené pro sportovní rybolov.

Trofejní ryby v rybnících na Třeboňsku

Možnost úlovku trofejních ryb se naskýtá například na rybníku Hejtman, který nebyl od roku 1990 sloven. V roce 2004 zde byl uloven kapitální sumec o délce 202 cm a váze 64 kg. Dalším vyhledávaným rybníkem s možností trofejních úlovků je rybník Nový Kanclíř, který je pravidelně zarybňován kapitálními rybami.

Výstava živých ryb v Třeboni

Pokud byste se chtěli podrobněji seznámit s druhy ryb, které jsou chovány na Třeboňsku, zavítejte na stálou expozici živých ryb Akvárium Krčínův dům, která je umístěna v historickém domě v blízkosti třeboňského zámku. Na výstavě můžete obdivovat kromě kaprů štiky, amury, líny, candáty, tolstolobiky a mnoho dalších druhů. Součástí výstavy je i expozice s historickým rybářským náčiním.

Více informací o Akráviu Krčínův dům

Ryby v revírech ČRS – Třeboňsko

K nejvýznamnějším rybářským revírům na území Třeboňska patří revíry na řekách Lužnice a Nežárka a zahrnují i pískovny podél řeky Lužnice. Z úlovků zde opět dominuje kapr obecný, dále pak štika obecná, lín obecný, okoun říční, candát obecný, cejn velký, sumec velký či úhoř obecný. V pískovnách jsou významné úlovky amura bílého.

Chráněné druhy ryb na Třeboňsku

Čisté úseky horního toku řeky Lužnice s okolními tůňkami a slepými ramena a podhorská říčka Dračice jsou dodnes domovem několika druhů ohrožených ryb. Z chráněných ryb na Třeboňsku se vyskytuje například piskoř pruhovaný, sekavec písečný či vranka obecná. Přežívá zde i zástupce kruhoústých – mihule potoční. Všechny tyto druhy jsou celoročně hájené. K vzácnějším druhům, kterého je možné na Třeboňsku také chytit, patří mník jednovousý, který je hájený od 1. 1. do 15.3.

Právě z důvodu ochrany vzácných druhů ryb a dalších živočichů je omezený lov na revíru Dračice v části Přírodní rezervace Dračice.

Zdroj:

Článek Ryby na Třeboňsku zařazen do rubriky Třeboňsko a .

Vložit komentář

 

Rybaření na rybnících

Specifikem Třeboňska je možnost rybaření na rybnících Rybářství Třeboň a.s.

Ukázky z fotoblogu

Kaprařina na třeboňských rybnících.

Rybářské závody na Rybníce Svět

Kpaři při výlovu rybníka Svět.

Štika

Náš tip

Penzion Třeboň partner pro ubytování v Třeboni.


Dovolená s rybařením na chatách a chalupách od DDS TOUR.


Rybaření a rybářské potřeby v regionálním katalogu služeb a subjektů Třeboň INFO.CZ.

Hlavní menu

Třeboňsko

Grilování kapra

Kapří maso se výborně hodí i ke grilování. Inspirujte se recepty na grilování kapra.

Ryby na Třeboňsku

Nejčastějším úlovkem rybářů je Třeboňský kapr. K dalším loveným rybám patří štika, sumec, candát, lín, amur.

Ubytování na Třeboňsku

Hledáte ubytování pro Vaší rybářskou dovolenou na Třeboňsku? Využijte služeb turistického portálu Třeboňsko.cz.